تیرآهن

تیرآهن 

 همانطور که می بینید امروزه درساخت تمامی پروژه ها و ساختمان ها ازتیرآهن استفاده می شود تیرآهن ها ساختارپایه بنا و سازه را تشکیل می دهند که برای تحمل فشار وارده  دیوارها و سقف ها در ساختمان طراحی شده اند.

همانطور که میدانید تیرآهن در کنار میلگرد ، پروفیل و نبشی از مهمترین و پر کاربردترین آهن آلات پر مصرف در ساختمان سازی میباشد که قصد داریم در این مقاله درباره این مقاطع مهم صحبت نماییم.

تیرآهن به عنوان ستون ساختمان درنظرگرفته می شود که اگر ازجنس و مقاومت خوبی برخوردار نباشد واستحکام کافی را برای تحمل فشار بارموادی که روی آن قراردارد را نداشته باشد هزینه های به کار گرفته شده در ساختمان سازی ازجمله خرید تیرآهن و مواد ومصالح ساختمانی از بین خواهد رفت در این مقاله میخواهیم به بررسی انواع این محصول و کاربرد های مختلف آن بپردازیم.

برای مشاهده اطلاعات نبشی و قیمت نبشی آهن توری به این صفحه وارد شوید.

تیرآهن نوعی پروفیل با مقامت بالا است که ازویژگی بارز وبرترآن نسبت به بقیه مواد ساختمانی عمرطولانی و استحکام و تحمل فشار بالای آن دربرابر حوادث مختلف می باشد ازاین روبرای خرید انواع تیرآهن ها باید نکاتی راعایت کرد و از آسیب های احتمالی پیشگیری به عمل آورد.

تیرآهن
آهن

انواع تیرآهن های ساختمانی:

 • IPE : این نوع تیرآهن تحت استاندارد کشورهای اروپایی و ایران قرار دارد و مشخصه آن یک سایزبودن پهنای بال آن ازابتدا تا انتهای تیرآهن است سایز آن ازارتفاع 80تا750 میلی متر می باشد، کارخانه تولید کننده این نوع محصول درایران کارخانه ذوب آهن اصفهان است که بهترین نوع ازاین محصول را روانه بازار می کند.
 • INP : در این نوع تیرآهن استاندارد کشورچین و روسیه دیده می شود همچنین شکل این نوع تیرآهن به گونه ای است که بال ها در ابتدا پهنای کم و نازکی دارند و به سمت انتها دارای بال های با ضخامت بیشتراست ودارای یک شیب بسیار ملایم نیزمی باشد. این نوع محصول از لحاظ مقاومت بعد از تیرآهن نوعIPE  قراردارد.
 • IPB : این تیرآهن ازهر دو تیرآهن بالا باله های پهن تری دارد و به تیرآهنH نیزمعروف است.

برروی همه تیرآهن ها شناسه ای آن ها ثبت شده است که ما می توانیم نوع آن را تشخیص دهیم  این محصولات را ازنظرسنگین وزن بودن و سبک وزن بودن نیز تقسیم می کنندکه با حرف اختصاری LوVنشان می دهند. تیرآهن نوع L تیراهن سبک وزن و تیرآهن نوع Vتیر آهن سنگین وزن می دانند.

استانداردهای موجود تیرآهن

به عنوان مثال می توان گفت تیرآهن IPBL یعنی تیرآهنی ازنوع سوم که دارای بال های پهن در طول شاخه است و دارای وزنی سبک می باشد. یا تیرآهن نوع IPEV با باله های یکسان اما سنگین وزن است. وجود اینکه درکشور ایران تولید مرغوبت ترین تیرآهن از نوع یک را دراستان اصفهان داریم اما همچنان صادراتی از کشورهای المان، لهستان، اسپانیا نیزبه داخل کشورصورت می گیرد. نوع تیرآهنی مصرفی در کشوربیشتراز نوع IPEوINP  است که به دلیل یکسان بودن اندازه سایزبال دردو طرف وابتدا تا انتهای آن باعث شده سازندگان پروژه های ساختمانی ازاین نوع تیردرکار خود بیشتراستفاده کنند.

فروش تیرآهن
فروش آهن آلات

انواع تیرآهن براساس تکیه گاه :

 • تیرهای پشتبانی ساده:این نوع تیردرانتهای سازه به کار می رود و دارای چرخش ازاد هستند.
 • تیرثابت:این نوع تیربرخلاف تیر ساده دارای چرخش نیستند.
 •  کنسول:از یک طرف ثابت شده اما به سمت بیرونی سازه طراحی شده است

انواع تیرآهن برا اساس شکل:

 •  مسقتیم:نوعی تیر آهن که شکلی مستقیم داردو خطی دارد.
 •  منحنی:به صورت منحی شکل برای قسمت های خاصی از سازه است.
 •  مخروطی:دارای مقطع مخروطی شکل است.
 •  لانه زنبوری: در قسمت پایین به توضیح کامل آن می پردازیم.
لانه زنبوری
لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری:

نوعی دیگر این محصول است که کاربرد بالای دارد نوع لانه زنبوری آن است این محصول به دلیل شکل حفرهای شش وجهی که در خود دارد شبیه لانه زنبوز است و به این نام یعنی لانه زنبوری شهرت پیدا کرده است این نوع توسط دو قطعه جدا ازهم که به شکل دندانه ای بریده شده به هم اتصال پیدا می کند و دندانه ها به از دو طرف هم جوش می خورند تا اتصال محکم ترشود.

دراین نوع تیرآهن ارتفاع تیرو شکل حفره ایجاد شده به محاسبات دقیق و زاویه برش دقیقی نیاز دارد تا دندانه ها نسبت به هم جفت شوند.   

ساخت تیرآهن لانه زنبوری

برای ساخت این محصول لانه زنبوری ابتدا الگوی از یک شکل شش ضلعی روی ورقه آهن سفید به عنوان شابلون تهیه می کنند و روی تیرک اصلی رسم می شود و با استفاده از دستگاه برش برنول آن را برش می زنند تا پروفیل آهن به دو قسمت دندانه دارتقسیم شوند و سپس درمرحله بعد مقداری دندانه های بالا و پایین راجابه جا می کنند تا دندانه ها روی هم جفت شوند و درمقابل یک دیگر قراربگیرند درمرحله بعدی آن هارا با دقت از دو طرف جوش می دهند تا مقاومت لازم را به دست بیاورند. تیرهای ساخته شده همان طور که از شکل پیداست در ناحیه شش ضلعی مقاومت کمی دارند به همین دلیل برای جبران این ضعف آن قسمت را با ورقه های تقویتی پرمی کنند.

همچنین این تیرها امکان این را دارند که به حالت معمولی تبدیل شوند و مقاومت و استحکام بالاتری را به دست آورند. ارتفاع هر تیر لانه زنبوری حدود 18 سانتی متر در بلندی 27 متر است سبکی و مقاومت خمشی بالای این نوع تیر آن را گزینه ای مناسب از لحاظ صرفه ای اقتصادی کرده است.

آهن آلات
آهن آلات

مزایا تیرهای لانه زنبوری:

 • مقاومت خمشی و فشاری بالا
 • مقرون به صرفه بودن اقتصادی
 • دارای قابلیت افزایش استحکام تیر
 • سبک بودن و کاربرد مناسب برای به کار بردن لوله های ساختمانی

معایب تیرهای لانه زنبوری:

 • وجود حفره های شش ضلعی در تیر باعث مقاومت کم برشی در محل حفره می شود.
 • دقت بالای جوش خوردگی دندان ها برای استحکام بیشتر آن ها
 • دارای ضریب اطمینان کمتری نسبت به نوع معمولی می باشد.
 • به دلیل خاصیت فولادی آن برا اثر جوشکاری مقاومت آن تغییر می کند.

کاربرد تیر آهن لانه زنبوری:

این محصول به دلیل همان خمشی که دارد کمترین و بیشترین تغییر شکل را می تواند داشته باشد و به دلیل سبک وزنی آن برای حمل ونقل نسبت به تیرآهن معمولی همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

گاهی از این تیر آهن به عنوان تگیه گاه استفاده می کنند که دراین مورد حتما باید توجه داشت که مقاومت سازی شود و حفره های آن با ورقه های آهنی کاملا پرشوند ، انواعی از این محصول لانه زنبوری است وجود دارد که برای مقاومت سازی بیشتر ورقه ای فولادی دیگری بین دندان های بالا و پایین آن جوش می خورد تا نقاط ضعف آن را کمتر کند.

نمایندگی های سازنده تیرآهن

در این مقاله سعی شد انواع این محصول را با مقاومت های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد تا شما ضمن اشنای با آنها بهترین انتخاب را برای سازه خود داشته باشد وبا صرف هزینه کمترو خرید از شرکت های معتبرایرانی ازجمله کارخانه ذوب آهن اصفهان وکارخانه های دیگر مانند یزد، فایکو، اهواز،کرمانشاه، زمینه اشتغال برای جوانان را نیز فراهم آورید.

قیمت تیرآهن

همانطور که می دانید بازار آهن آلات در چند ماه گذشته دچار ناپایداری شدیدی شده است به همین ترتیب نرخ مصالح فلزی نیز همواره درگیر نوسان بوده است ، قیمت تیرآهن نیز از قاعده مستثنا نبوده و در چند ماه گذشته نوسانات شدیدی را تجربه کرده است.

بنابراین برای اطلاع از قیمت روز تیرآهن می توانید با کارشناس فروش ما تماس بگیرید و ضمن دریافت قیمت از مشاوره رایگان خرید نیز بهره مند شوید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *